top of page
KONFERENCJA-848x1200.png

W tym roku mija równe stulecie od czasu, kiedy państwo polskie, po 123 latach zaborów, odzyskało należną mu niepodległość. Przez blisko półtora wieku trzej zaborcy zarządzali terenami byłej I Rzeczypospolitej według własnych, odrębnych wzorców – różniąc się językiem, kulturą, prawem, aparatem administracji, systemem oświaty czy walutą, Wydarzenia roku 1918 dały temu kres, kładąc jednocześnie podwaliny pod nową, jednoczącą się Polskę.

Jak porozbiorowa myśl polityczna odnosiła się do problematyki odzyskania niepodległości? Czy w Wielkopolsce rozumiano i definiowano polskość tak samo, jak w Królestwie Polskim, bądź w Galicji? W jaki sposób zabory zdeterminowały podejście do partycypacji w życiu publicznym, czy spraw takich jak edukacja, język, literatura?

Echa zaborów da się słyszeć po dziś dzień. Tym bardziej nie ulega więc wątpliwości, że dwanaście dekad obcego panowania ze szczególną mocą odcisnęło się w świadomości pokoleń pamiętających zarówno zabory, jak i wychowanych już w wolnej Polsce.

Podczas konferencji zamierzamy skupić się na myśli politycznej, kwestiach tożsamościowych oraz sprawach społecznych. Chcemy dokonać swoistej introspekcji – szukając odpowiedzi na pytania, dotyczące wpływu zaborów na proces kształtowania się niepodległego państwa, a także teraźniejszość – spytać jednocześnie: „Ile historii jest w nas?”

bottom of page